Nominerade till skolledargalan 2022

Här är de nominerade till årets skolledargala på Skolledare21den 28 juni på Nalen. Nästa steg är att våra fyra jurygrupper kommer att utse tre finalister till varje pris. Under skolledargalan på Nalen kommer en vinnare per pris att utses och samtliga nominerade hyllas för det enastående insatser de bidragit med i svensk skola och förskola. Finalisterna kommer att presenteras här på vår webb den 24 maj.  

Där kommer följande priser att delas ut:

- Årets digitaliseringsledare

- Årets värdegrundsarbete

- Årets demokratiarbete

- Årets rektor

 

Prisvärdar för årets priser är ATEA Skola, Prinsparets Stiftelse, Försvarsmakten, Lärarförbundet Skolledare & Lärarstiftelsen.

atea-logo2_logo_image_wide.png
PPSkort-gul.png
FM_vÑnster_neg.png
lararforbundet_skolledare_liggande_vit.png
lararstiftelsen_logo.png

Nominerade 2022 

Ana Gasparetti - Förskolan Concordia

Ann-Christine Soting - Förskolechef Hallsbergs kommun

Anna Andersson - Rektorsområde 4 i Munkedals kommun

Anna Bohman - Vuxenutbildning i Trelleborg

Anna Carlqvist - Hanna Förskola i Örebro

Agneta Mellgren - Frykenskolan

Anna Sylvendahl - Förskolan Lilla Sköndal och förskolan Lilla Tollare

Annica Ljungdahl - Fågelforsskolan

Annika Sparrdal Mantilla - Ängbybarnens förskolor

Camilla Hollstein - Förskolan kajen

Catharina Elgh - Sveaskolan

Cecilia Reistad - Runbackaskolan, Sollentuna

Charlotte Stålhandske - Hallersruds förskola Hammarö

Daniel Josjo - Svedjeskolan

Denice Sverla - Ekebyhov särskola

Diana Rankinen - Ulleviskolan

Elin Hedlund - Munkedals kommun

Ellen Sundh - Förskolorna Laxå kommun

Emelie Wärme - Trollhättans Stad

Emma Enström - Kalmar kommun, förskolan Rinkabyholm

Eva Daveus - Ebba Petterssons Privatskolas Stiftelse

Fredrik Samuelsson - Bagarmossen-Brotorp skolor

Gabriella Borg - Centrala Elevhälsan

Gunilla Lundström - Hertsöskolan

Helena Havrup - Roslättsskolan

Ida Wild - Hagåker

Ingeborg Cederlöf - Hull - Kästaskolan

Ingela Lundh - Kvibergsskolan, Göteborg

Ingela Löfgren - Partille kommun

Inger Björklund - Ringmurens förskola

Jennie Sjögren - Vuxenutbildning Sundsvall

Jennifer Hedström - Dragonskolan

Jenny Nyberg - Oxievångsskolan

Jessica Berg - Sunnadalskolan

Jessica Svensson - Mossleskolan

Johan Danielsson - Töreboda centralskola

Johan Malmberg - Hagalidskolan, Staffanstorp

Johan Rosengren - Förskolan Äpplet

Johnna Gilljam - Malmsjö skola

Jurga Rundblom - Fjärilen Blåvinge

Kristina Stenberg - Valkebo förskolan

Liselotte Hedman - Telefonplans förskolenhet

Magnus Andersson - Innovitaskolan Södertälje

Malin Luukinen - Yrkesgymnasiet i Ale

Maria Bäck - Skinnefjällsskolan

Maria Glifberg - DBGY Nacka

Maria Gustafsson - Magelungen gymnasium Göteborg

Maria Lundin - Kristallens-  Råby - och Norrängens förskola

Maria Risthammar - Ekkälleskolan Linköping

Maria Stejdahl - Vireda skola

Marianne Björklund - Maria park förskola Helsingborg

Marie Edquist - Norrgårdens förskola i Kumla kommun

Marie Wallberg - Kullingsbergsskolan

Marika Pettersson - Södra Gotlands förskoleomrpde

Marja Vola - Stiftelsen Språkskolan i Upplands Väsby

Mikael Valdorson - Vasaskolan i Djursholm

Monica Junefelt - Stenhammars förskola

Pascal Brisson - Internatonella Engelska Skolan Sundsvall

Patric Flodin - Röllingbyskolan

Peter Heddelin - Amerikanska gymnasiet, Göteborg

Rita Svensson - Uddevalla kommun

Rose-Marie Conway - Katrinebergsskolan, Mölndal

Sandra Sörensen - Pilbäcksskolan

Sladja Mijatovic - Aniaragymnasiet Göteborg

Slavica Drazic - Mellanhetsskolan i Malmö

Susanne Ledenborg - Morabergs studiecentrum

Susanne Rydberg - Attarpsskolan 7-9

Susanne Skog - Apelgårdens Förskola i Gävle

Tanja Vivlund - Elinelundsskolan

Tobias Fredricson - Västra Ramlösa förskolor

Tove Thyni - Stapelbäddskolan

Ulrika Bilow Haglund - förskolan Äppelgården

Åke Ringwall - Viggbyskolan Täby

Åsa Kihlström - Rudbeckianska gymnasiet (Västerås)

Åsa Söderberg - Fågelskolan